Ponad 130 pracowników lubelskich Wód Polskich wzięło udział w sprzątaniu rzeki Bug w miejscowości Drohiczyn. To pierwsza edycja akcji jaką na początku lipca zorganizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Podczas akcji, sprzątających rzekę  „wodniaków” można było zobaczyć m.in. w rejonie plaży miejskiej oraz na 16 hektarowej wyspie w górnym odcinku rzeki w miejscowości Drohiczyn. O tym, jak ważne jest sprzątanie tego odcinka, przekonywała Agnieszka Szymula, Dyrektor RZGW w Lublinie: - Priorytetem jest nie tylko usunięcie odpadów zalegających w wodzie czy na terenach przyległych, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych, w kontekście pogłębiającego się problemu zaśmiecania terenów nadwodnych, powierzchni i dna akwenów.  Przez dwa dni nasi pracownicy,  w obrębie miasta, grupy piesze i na łodziach zbierały śmieci na brzegach i na wodzie.  Uczestnikom akcji chcę bardzo serdecznie podziękować, bo jest to budowanie postaw proekologicznych i dawanie dobrego przykładu wszystkim przebywającym nad wodą.

- Łącznie przez dwa dni zebraliśmy ponad 50 worków różnego rodzaju odpadów – podsumował zakończenie akcji Grzegorz Lipczuk, Zastępca Dyrektora ds. usług wodnych lubelskiego RZGW.

- Pomimo cyklicznych akcji sprzątania rzek widać, iż jest jeszcze wiele do zrobienia chociaż śmieci z roku na rok jest coraz mniej. Tutaj nad Bugiem jest to pierwsza, ale mam nadzieję nie ostatnia taka akcja zorganizowana przez Wody Polskie – mówił Rafał Siwek, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, partner tegorocznej akcji sprzątania.

Dla uczestników akcji organizatorzy przygotowali szereg atrakcji m. innymi wycieczkę po Drohiczynie, zwiedzanie Cerkwi i Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie, Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej, wystawy starych motocykli. Była też możliwość wejścia na Górę Zamkową i podziwiania malowniczych widoków na miasto Drohiczyn i rzekę Bug.

 Po pierwszym dniu sprzątania wszyscy uczestnicy akcji spotkali się razem na pikniku.

 

Akcja sprzątania rzeki Bug  wpisuje się w kampanię społeczną Wód Polskich Wody to nie śmietnik, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych.  Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu.

O szczegółach naszej kampanii można przeczytać pod linkiem:

https://www.wody.gov.pl/edukacja/wody-to-nie-smietnik/nasze-akcje-i-dzialania