W dniu dzisiejszym - 17 marca obchodzimy Światowy Dzień Mórz, który ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwu na problemy związane m. in. z efektywnością wykorzystania zasobów morskich oraz z zanieczyszczeniami wód.

Najlepszym przykładem dla nas w zrozumieniu problemów związanych z morzem będzie Bałtyk. Jest odcięty od oceanu, z którym łączą go jedynie, za pośrednictwem Morza Północnego, cieśniny duńskie i przez to narażony jest na odziaływanie otaczających go lądów.  

Na stan naszego morza w decydującym stopniu wpływa aktywność gospodarcza i komunalna na lądzie. Niemal połowa odpadów zalegających w Bałtyku pochodzi z gospodarstw domowych. Dlatego poprawa czystości Bałtyku zależy od nas samych.

Przyszłość mieszkańców basenu Morza Bałtyckiego wiąże się nierozerwalnie z przyszłością samego morza, dlatego naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń jest podejmowanie systematycznych, dobrze zaplanowanych i skutecznych działań, które doprowadzą do osiągnięcia i utrzymania dobrego stanu Morza Bałtyckiego.

Pamiętajmy, że Bałtyk to nasza wspólna sprawa. Żeby chronić go jak najlepiej trzeba zacząć od edukacji dzieci i młodzieży. Wody Polskie stawiając na działania edukacyjne, wydały specjalną książeczkę edukacyjną, która przybliży problemy naszego morza najmłodszym czytelnikom oraz Dobre Praktyki skierowane do studentów kierunków morskich.

Książeczka edukacyjna

Dzięki naszej publikacji, dzieci dowiedzą się więcej o 11 cechach charakteryzujących Morze Bałtyckie. Nasze ponad 30-stronicowe wydanie przedstawia te zawiłe zagadnienia poprzez proste teksty, ilustrowane przedstawicielami gatunków żyjących w Bałtyku, ale też różnymi ciekawostkami, jak też mini testami sprawdzającymi wiedzę z poszczególnych rozdziałów. Wiemy, że najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego w skład książeczki wchodzą również kolorowanka, wykreślanka i wiele innych.

Dobre Praktyki

Każdy z nas może angażować się w ochronę naszego morza, jednak to studenci kierunków uniwersytetów i akademii morskich będą mieli największy wpływ na przyszłość tego akwenu. Dlatego też powstał zbiór dobrych praktyk, który jest kompendium wiedzy, przedstawiającym przyczynę problemów Bałtyku z jednej strony, a z drugiej – oferującym  rozwiązania tych problemów.

AHSC2716