W ramach przeciwdziałania skutkom suszy PGW Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie realizuje inwestycje, które wpływają/wpłyną na poprawę bilansu wodnego kraju. Głównym celem projektu jest swobodna dostępność wody dla rolnictwa zwłaszcza w okresach suszy. Dlatego też, Wody Polskie wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników wdrażają Program Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych, bowiem kluczowym znaczeniem dla rolnictwa jest dostępność wody w okresach deficytu. W tym aspekcie bardzo ważne jest odtworzenie dwufunkcyjności obiektów melioracyjnych.
Wody Polskie będą skupiały swoje działania przeciw-suszowe na nowoczesnej melioracji oraz retencji korytowej. W całej Polsce zostanie wyremontowanych ponad 650 urządzeń piętrzących wodę.
Generalnie Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych realizowany jest w ramach działań programu #STOP SUSZY!, który ma na celu poprawić zdolności retencyjne cieków i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, przepustek, zastawek i innych urządzeń hydrotechnicznych. Dzięki temu w okresach niżówek i niskich opadów w określonych miejscach w zlewniach rzek i kanałów będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód zapewniające ich przekierowanie do systemów rowów melioracyjnych połączonych z tymi ciekami. Zastosowanie tych rozwiązań powinno korzystnie wpływać na bilans wodny na danym terenie.
Jednak by właściwie wykorzystać możliwości retencyjne potrzebne są sprawne urządzenia hydrotechniczne. W tym kierunku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie prowadzi na bieżąco monitoring ich stanu oraz przeprowadzając w miarę potrzeb niezbędne prace utrzymaniowo - remontowe.
Pierwszym pilotażowym rozwiązaniem wykorzystującym retencję korytową oraz sieć rowów melioracyjnych były działania podjęte w gminie Drelów. Udało się przywrócić nawodnienie czyli retencję korytową, poprzez piętrzenie wody na Kanale Wieprz-Krzna. Dzięki temu w kanałach i rowach doprowadzających podniósł się poziom wody. W taki sposób nawodniono około 500 ha użytków rolnych. Bardzo istotny jest fakt, iż na tym terenie były to pierwsze działania regulujące stan wód powierzchniowych i gruntowych od kilkunastu lat.
Następnie, w czerwcu 2020 roku ukończono realizację zadania pn.: „Remont młyńskiego zbiornika wodnego i jego odpływu oraz konserwacja gruntowna rzeki Nitka na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, pow. wysokomazowiecki, woj. podlaskie”. Realizacja powyższego zadania objęła w swoim zakresie remont jazu piętrzącego na rzece Nitka, czaszy zbiornika wodnego o powierzchni 0,90 ha, a także remont koryta kanału dopływowego do zbiornika i koryta rzeki Nitka. Prace wykonane na zbiorniku przyczyniły się w realny sposób do poprawy bilansu wodnego w zlewni rzeki oraz zwiększyły bezpieczeństwo przeciw-powodziowe okolicznych mieszkańców. Realizacja zadania podniosła również walory estetyczno-krajobrazowe miejsca i pozytywnie wpłynęła na rozwój lokalnej turystyki.
Aktualnie RZGW w Lublinie realizuje prace utrzymaniowe i inwestycyjne na 8 rzekach: Liwiec, Kosówka, Bronka, Mogielnica, Minina, Krzewianka, Wełnianka oraz Krzna. Realizacja tych działań pozytywnie wpłynie na poprawę stanu technicznego budowli piętrzących, a tym samym znaczne zwiększy poziom retencji.
Ponadto na obszarze RZGW w Lublinie zostanie zmodernizowanych 45 urządzeń wodnych zwiększających poziom retencji o 582 tys. m3. Zasięg oddziaływania rolniczego dla wskazanych prac wyniesie około 1 356 ha. Łączny koszt przedsięwzięcia to 4 mln 628 tys. pln. Zmodernizowane jazy i zastawki pozwolą na podpiętrzanie wody i skierowanie jej do systemu rowów melioracyjnych połączonych z ciekami głównymi. Efektem tych działań będzie wzrost poziomu wód gruntowych na przylegającym obszarze alimentacji.
Wpisując się w ten cel Zarząd Zlewni w Sokołowie Podlaskim aktywnie uczestniczy w realizowaniu zadań mających na celu ograniczenie niedoborów wody w rolnictwie. Jako główny wskazać należy zwiększenie liczby i zakresu prowadzonych nawodnień oraz rozszerzenie liczby obiektów małej retencji wodnej.
W ramach podejmowanych działań szczególny nacisk będziemy kładli na eksploatację budowli piętrzących dla potrzeb retencjonowania wód na terenach poszczególnych Nadzorów Wodnych. W chwili obecnej prowadzone są działania na wszystkich 8 Nadzorach Wodnych. Obecnie piętrzenia prowadzone są m.in. na rzekach: Nurzec, Pełchówka, Leśna, Mień, Nurczyk, Kukawka, Bronka, Brzezinka, Liwiec, Kostrzyń, Toczna i Kołodziejka. Działania te przyczyniają się do retencjonowania ponad 460 tys. m3 wody, wykorzystywanej w szczególności do nawodnień gruntów użytkowanych rolniczo. Piętrzenia obecnie prowadzone są w zakresie własnym w ramach działającego przy zarządzie Zespołu Wsparcia Technicznego. Ponadto w najbliższym czasie podpisane zostaną umowy na eksploatację i prowadzenie nawodnień na kolejnych 90 budowlach piętrzących, w tym na sieci doprowadzalników w zlewni rzeki Nurzec. Jednak liczba obiektów piętrzących objętych eksploatacją ograniczona jest w głównej mierze potrzebami w zakresie napraw czy remontów urządzeń piętrzących. Wobec czego w celu zwiększenia zdolności retencyjnych rzek zaplanowano też wykonanie remontów budowli piętrzących na trzech rzekach: Bojewka, Buczynka i Mahomet. Zadania te przywrócą właściwy stan techniczny obiektów, jednocześnie poprawią zdolności retencyjne cieków i obiektów melioracyjnych, dzięki temu w okresach niżówek i niedoborów opadów w określonych miejscach na rzekach będzie możliwe prowadzenie czasowego podpiętrzania wód, zapewniając nawodnienie ponad 550 ha użytków rolnych.
Fot. 1a. Jaz żelbetonowy po modernizacji na rzece Minina, (2020)
Fot. 1b. Jaz żelbetonowy po modernizacji na rzece Minina, (2020)
Fot. 2a. Jaz na rzece Białka przed remontem, (2021)
Fot. 2b. Jaz na rzece Białka przed remontem, (2021)
Fot. 3a. Remont jazu na rzece Białka, prace budowlane, (2021-2022)
Fot. 3b. Remont jazu na rzece Białka, prace budowlane, (2021-2022)
Fot. 4a. Jaz na rzece Białka po przebudowie, (2022)
Fot. 4b. Jaz na rzece Białka po przebudowie, (2022)
Fot. 4c. Jaz na rzece Białka po przebudowie, (2022)