Lubelskie Wody Polskie zorganizowały w ostatni piątek akcję sprzątania  Zalewu Zemborzyckiego  w ramach programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

Uczniowie z trzech szkół w gminie Trzydnik Duży oraz z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego z Lublina bardzo sprawnie i z ogromnym zaangażowaniem sprzątali brzeg i okolice zbiornika Zemborzyckiego. Najwięcej było niedopałków papierosów, butelek oraz  plastikowych opakowań. Łącznie Aktywni Błękitni uzbierali ok 40 worków śmieci.

 20220520 111326

Z roku na rok – z akcji na akcję obserwujemy coraz mniej śmieci, co bardzo nas cieszy i utwierdza  w przekonaniu, że takie akcje są niezwykle potrzebne bo uświadamiają ludziom, że #WodyToNieŚmietnik.

 

Na uczestników akcji czekała niespodzianka – zwiedzanie sterowni jazu piętrzącego zlokalizowanego w zaporze czołowej zbiornika Zemborzyckiego oraz mini wykład dotyczący historii i funkcji Zalewu, który wygłosił dr Marcin Kolejko - ekspert Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej lubelskiego RZGW.

Partnerem wydarzenia był Ekoland oraz lubelski WOPR, który przez cały czas czuwał nad bezpiecznym przebiegiem akcji.