Wrzesień to miesiąc międzynarodowej akcji sprzątania świata, w którą włączyli się  również pracownicy lubelskich Wód Polskich. W ramach niniejszej akcji zorganizowaliśmy II edycję tegorocznego wydarzenia pn.:  „Posprzątajmy razem Zalew Zemborzycki”. Pracownicy lubelskiego RZGW  wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego z Lublina  uprzątnęli z zalegających śmieci wschodni brzeg zbiornika Zemborzyckiego. Mimo wietrznej pogody nie zabrakło także osób, które prężnie sprzątały wody Zalewu, płynąc kajakami.  

Wspólnie uzbieraliśmy sporą ilość odpadów, przeważnie były to butelki, opakowania po produktach spożywczych oraz worki papierowe.

Akcja sprzątania Zalewu Zemborzyckiego nie mogłaby odbyć się bez ogromnego wsparcia i pomocy ze strony naszych Partnerów: Ekoland Sp. z o.o., kajaki.lublin.pl, Okręg PZW Lublin, WOPR Lublin, lubelska KM PSP oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie.

 

Zaśmiecanie dolin rzecznych, zbiorników, jezior, potoków czy kanałów burzy naturalny krajobraz i wpływa negatywnie nie tylko na przyrodę, ale również na nasze zdrowie. Pamiętajmy, żeby zawsze dbać o porządek oraz segregować i wyrzucać śmieci w miejscach do tego przeznaczonych. Reagujmy też, gdy widzimy, ze ktoś zanieczyszcza środowisko! Zgłoszeń należy dokonywać pod numerem alarmowym 112, podając dokładną lokalizację zdarzenia i krótki opis. Niezbędna jest też edukacja, dlatego uświadamiajmy naszych bliskich, znajomych, czy sąsiadów, jak trzeba właściwie zachowywać się nad wodą.

Dbanie o czystość i porządek środowiska wodnego powinno być priorytetem dla całego społeczeństwa. Woda to życie dlatego zachowajmy czystą wodę dla nas i dla przyszłych pokoleń!

Pamiętajmy #WodyToNieŚmietnik

 

DSC00496 2