Sytuacja wezbraniowo – powodziowa na rzece Wieprz była tematem dzisiejszego briefingu prasowego  w Krasnymstawie. Podczas konferencji, w której uczestniczył Przemysław Daca, Prezes PGW Wody Polskie, Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski oraz władze Krasnegostawu, odniesiono się do aktualnego, względnie dobrego stanu wód rz. Wieprz.

- Wody Polskie  na bieżąco monitorują sytuację na rzekach, Centra Operacyjne pracują całodobowo. Patrolujemy rzeki, wały przeciwpowodziowe oraz miejsca, w których może wystąpić zagrożenie powodziowe.

Na chwilę obecną sytuacja jest pod kontrolą, na Wieprzu właściwie pokrywa lodowa już zanika.  Zbiornik Nielisz ma pełną rezerwę, jest gotowy na przyjęcie wód roztopowych i do ochrony  Krasnegostawu oraz okolicznych  miejscowości – poinformował i uspokoił  Prezes Daca.

 Ponadto w trakcie spotkania Prezes Wód Polskich  przekazał informację o planach budowy nowego zbiornika wielofunkcyjnego w Rońsku, który będzie pełnił funkcję przeciwpowodziową i tym samym ochronną dla Krasnegostawu i okolic.

 01

 

 W dniu dzisiejszym Prezes Wód Polskich wizytował także rzekę Bug w miejscowości Małkinia. Jak powiedział  – stany wód są wysokie, ale nie występuje bezpośrednie zagrożenie powodziowe.  Aura nam sprzyja, mimo dodatnich temperatur w dzień, nocą jest jeszcze mroźnie co wpływa na  wolniejsze topnienie pokrywy lodowej na Bugu.

- Jesteśmy przygotowani na różne warianty pogodowe, pozostajemy w stałym kontakcie ze strażą pożarną, WOT oraz służbami wojewody. Dodatkowo liczymy też na dialog z mieszkańcami w sprawie budowy wałów przeciwpowodziowych na odcinku Małkinia Górna-Klukowo. Zadanie to pozwoli jeszcze bardziej wzmocnić ich bezpieczeństwo, co jest priorytetem dla Wód Polskich – dodał podczas spotkania Prezes Daca.