Wody Polskie, lubelski Zarząd Gospodarki Wodnej w partnerstwie z Miastem Lublin wdrożył  w kwietniu br. pilotażowy projekt  „Łąk kwietnych”, przygotowany i monitorowany przez pracowników naukowych  lubelskich uczelni wyższych : UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego.

Głównym celem projektu było utworzenie łąk kwietnych na kilku odrębnych powierzchniach wzdłuż trasy rowerowej w dolinie rzeki Bystrzycy w Lublinie. Założone efekty działań to m.in. zwiększenie zdolności retencji glebowej, zmniejszenie skutków suszy czy zwiększenie bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych w dolinie rzeki.

Zastosowano kompozycję 2 mieszanek składającą się z ponad 30 gatunków, wśród których dominowały byliny, z  udziałem gatunków dwuletnich i jednorocznych. W skład mieszanek wchodziły, m.in. bukwica zwyczajna, chaber łąkowy, dziewanna pospolita, mak polny, marchew zwyczajna, szałwia łąkowa.

Na naszych poletkach możemy zaobserwować już piękne młode rośliny, które pojawiły się w połowie czerwca. Były to siewki roślin jednorocznych i dwuletnich. Z  kolei w lipcu ukazały się młode rośliny większości wysianych gatunków, a zwarcie roślinności wynosiło wówczas 95%. Drugi tydzień lipca to czas kiedy pierwsze gatunki roślin rozpoczęły kwitnienie.  

Musimy jednak pamiętać, że łąki kwietne, zwłaszcza złożone z bylin osiągają pełnię kwitnienia w 2 lub 3 roku. Wówczas charakteryzują się największymi walorami krajobrazowymi.

Łąki kwietne w dolinie rzeki Bystrzycy zachwycają różnorodnością, kolorami  i zapachem.  Prócz widocznych walorów estetycznych są azylem dla ponad 30 gatunków roślin, stanowią również źródło pożywienia i schronienia dla owadów, ptaków, gryzoni i żab. Kwietne łąki to także oszczędność dla miejskiego budżetu. Nie wymagają nawożenia, ani częstego koszenia. Zwiększają zdolność retencji glebowej i oczyszczają powietrze.

Szczegółowe informacje  o „lubelskich łąkach kwietnych” w artykule: https://www.wody.gov.pl/mala-retencja/kwietne-laki-na-okres-suszy/projekt-wod-polskich-laki-kwietne-nad-bystrzyca