Aktualna sytuacja hydrologiczna na rzece Bug i Zalewie Zegrzyńskim

Na przeważającym obszarze ujściowego odcinku rzeki Bug utrzymuje się pokrywa lodowa, co ogranicza spływ kry oraz wód roztopowych i powoduje utrzymywanie się wysokich stanów wody w zlewni dolnego Bugu. Pomimo tego wielkość odpływu ze Stopnia Wodnego Dębe wzrasta, topnieje również lód na Jeziorze Zegrzyńskim. 29.01.2024 r. stwierdzono wytworzenie się wolnej od lodu rynny na odcinku od Stopnia Wodnego w Dębem do rejonu m. Zegrze. Gospodarka wodna na Stopniu Wodnym Dębe jest prowadzona zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą, by minimalizować ryzyko wystąpienia zatoru na ujściowym odcinku Bugu.

Odwilż – prognozy na najbliższe dni

W najbliższych dniach prognozowane są niewysokie temperatury dodatnie, które będą się utrzymywać na stabilnym poziomie, co powinno sprzyjać powolnemu topnieniu pokrywy lodowej. W wyniku odwilży istnieje ryzyko dalszych ruchów nagromadzonego materiału lodowego, co może doprowadzić do utworzenia się zatoru ze spływającej kry, do czego doszło w dniu 28.01.2024 r.

Na bieżąco monitorujemy sytuację i współpracujemy ze służbami reagowania kryzysowego

W związku z wysokimi stanami wód i zjawiskami lodowymi, sytuacja na Bugu i Jeziorze Zegrzyńskim jest ciągle monitorowana, a codzienne raporty hydrologiczne i lodowe są przekazywane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownicy Wód Polskich w terenie współpracują z miejscowymi służbami zarządzania kryzysowego i jednostkami samorządu terytorialnego, a wszelkie ważne informacje przekazywane są na bieżąco.

Planujemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie Bugu

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców w dolinie dolnego Bugu, planowane jest przeprowadzenie prac udrożnieniowych, w celu zapewnienia optymalnych warunków przepływu w rzece. Pierwszym krokiem, zaplanowanym na 2024 rok, jest opracowanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, z uwzględnieniem ograniczeń środowiskowych wynikających z form ochrony przyrody ustanowionych na rozpatrywanym odcinku Bugu.

Sprawdź czy mieszkasz na terenie zalewowym

Przypominamy, że w myśl ustawy Prawo wodne, niżej położone tereny, stanowiące obszary szczególnego zagrożenia powodzią, z uwagi na stałe zagrożenie ze strony wody, nie powinny podlegać dalszej zabudowie w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia strat. Gdzie sprawdzić czy dany obszar znajduje się na terenie zalewowym? Można to zrobić m.in. na Hydroportalu. Mapy zagrożenia powodziowego dostępne są na: https://isok.gov.pl/hydroportal.html

Wodowskaz Wyszków