02.02.2024 r. Aktualna sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna w zlewni rzeki Bug

W zlewni Bugu po Krzyczew obserwowano stabilizację i opadanie poziomu wody, lokalnie niewielkie wzrosty w strefie stanów wysokich, lokalnie średnich, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Bugu w profilu Dorohusk, Strzyżów, Włodawa i Krzyczew oraz na Wieprzu w profilu Trawniki i Krasnystaw.

Na Huczwie w Gozdowie poziom wody obniżył się do poziomu stanu ostrzegawczego, a na Krznie w Malowej Górze poziom wody stabilizował się, przy przekroczonym stanie alarmowym.

W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew obserwowano stabilizację i opadanie  stanu wody, lokalnie niewielkie wzrosty, spowodowane dalszym spływem wód opadowo-roztopowych, w strefie wody wysokiej, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Liwcu w profilu Zaliwie- Piegawki.

Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się w strefie stanów wysokich i lokalnie średnich.

01.02.2024 r. Aktualna sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna  w zlewni rzeki Bug

W zlewni Bugu po Krzyczew notowano wzrosty, lokalnie spadki bądź wahania poziomu wody w strefie stanów wysokich, lokalnie średnich, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Bugu w profilu Dorohusk, Strzyżów, Włodawa oraz Krzyczew i na Wieprzu w profilu Trawniki i Krasnystaw.

Na Huczwie w Gozdowie i na Krznie w Malowej Górze poziom wody stabilizował się, przy przekroczonych stanach alarmowych.

W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew obserwowano stabilizację, lokalnie spadki oraz wahania stanu wody spowodowane dalszym spływem wód opadowo-roztopowych, miejscami z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi  w strefie wody wysokiej, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Liwcu w profilu Zaliwie- Piegawki.

Na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie stany wód układają się w strefie stanów wysokich i lokalnie średnich.

Pracownicy PGW Wody Polskie RZGW w Lublinie stale monitorują sytuację na ciekach i zbiornikach wodnych. Przekazują stosowne informacje oraz współpracują z odpowiednimi służbami na szczeblu powiatowym i gminnym.

31.01.2024 r. Aktualna sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna w zlewni rzeki Bug

W zlewni Bugu po Krzyczew notowano wzrosty lokalnie, spadki bądź wahania poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Bugu w profilu Dorohusk, Strzyżów, Włodawa oraz Krzyczew. Na Huczwie w Gozdowie poziom wody stabilizował się , a na Krznie w Malowej Górze poziom wody obniżył się przy przekroczonych stanach alarmowych.

W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew obserwowano stabilizację oraz wahania stanu wody spowodowane dalszym spływem wód opadowo-roztopowych, miejscami z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi w strefie wody wysokiej, przy przekroczonym stanie alarmowym na Liwcu w profilu Zaliwie- Piegawki oraz na Bugu w profilu Małkinia.

Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się w strefie stanów wysokich lokalnie średnich.

29.01.2024 r. Aktualna sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna  w zlewni rzeki Bug

W zlewni Bugu po Krzyczew obserwowano głównie wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Na Bugu w profilu Dorohusk, na Wieprzu w profilu Krasnystaw i Trawniki poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego. Na Krznie w profilu Malowa Góra poziom wody powyżej stanu alarmowego. Na Huczwie w profilu Gozdów poziom wody osiągnął stan alarmowy.

W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew obserwowano wzrosty lokalnie znaczne, punktowo spadki oraz wahania stanu wody, związane ze spływem wód opadowo-roztopowych, z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi w strefie wody wysokiej, przy przekroczonym stanie alarmowym na wodowskazie Małkinia w profilu Bug i na wodowskazie Zaliwie-Piegawki w profilu Liwiec.

Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się w strefie stanów wysokich lokalnie średnich.

W gminach Małkinia Górna, Łochów i Sadowne obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś w gminie Brok pogotowie przeciwpowodziowe.

28.01.2024 r. Aktualna sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna  w zlewni rzeki Bug

Na rzece Bug występują wezbrania przekraczające stany ostrzegawcze i alarmowe spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych powodujące lokalne podtopienia.

W zlewni Bugu po Krzyczew notowano wzrost, lokalnie niewielki spadek poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Bugu w profilu Dorohusk, na Huczwie w profilu Gozdów oraz na Wieprzu w profilu Krasnystaw i Wirkowice a także przy przekroczonym stanie alarmowym na Krznie w profilu Malowa Góra.

W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew notowano  głównie wzrosty lokalnie spadki stanu wody, związane ze spływem wód opadowo-roztopowych, a także z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi – w strefie wody wysokiej przy przekroczonym stanie alarmowym na Bugu w profilu Małkinia oraz na Liwcu w profilu Zaliwie-Piegawki.  

Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się w strefie stanów wysokich.

W gminie Małkinia Górna, Łochów i Sadowne obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś w gminie Brok pogotowie przeciwpowodziowe.

Pracownicy PGW Wody Polskie RZGW w Lublinie stale monitorują sytuację w swoim zakresie działania, przekazują stosowne informacje i współpracują z odpowiednimi służbami na szczeblu powiatowym i gminnym.

27.01.2024 Aktualna sytuacja hydrologiczno – meteorologiczna  w zlewni rzeki Bug

Na rzece Bug występują wezbrania  przekraczające stany ostrzegawcze i alarmowy, spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych powodujące lokalne podtopienia. W zlewni Bugu po Krzyczew notowano wzrost lokalnie spadek poziomu wody w strefie stanów wysokich, punktowo średnich przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Bugu w profilu Dorohusk, na Huczwie w profilu Gozdów, na Krznie w profilu Malowa Góra oraz na Wieprzu w profilu Krasnystaw. W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew notowano wzrosty stanu wody, lokalnie znaczne, spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych a także z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi – w strefie wody wysokiej przy przekroczonym stanie alarmowym na Bugu w profilu Małkinia oraz przekroczonych stanach ostrzegawczych na Nurcu w profilu Brańsk oraz na Liwcu w profilu Zaliwie-Piegawki.

Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się w strefie stanów wysokich punktowo średnich.

W gminie Małkinia Górna, Łochów i Sadowne obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś w gminie Brok pogotowie przeciwpowodziowe.

Pracownicy PGW Wody Polskie RZGW w Lublinie stale monitorują sytuację w swoim zakresie działania, przekazują stosowne informacje i współpracują z odpowiednimi służbami na szczeblu powiatowym i gminnym.

26.01.2024 Aktualną sytuacja hydrologiczno – meteorologiczną  w zlewni rzeki Bug

Na rzece Bug występują wezbrania  przekraczające stany ostrzegawcze i alarmowe, spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych powodujące lokalne podtopienia. W zlewni Bugu po Krzyczew zaobserwowano wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, punktowo średnich przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Bugu w Dorohusku, na Huczwie w Gozdowie, na Krznie w Malowej Górze oraz na Wieprzu w Krasnymstawie. W zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew obserwowano wzrosty stanu wody, lokalnie znaczne, spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych, związane z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi – w strefie wody wysokiej przy przekroczonym stanie alarmowym na Bugu w Małkini oraz przekroczonych stanach ostrzegawczych na Nurcu w Brańsku oraz na Liwcu w Zaliwie-Piegawki. Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się w strefie stanów wysokich punktowo średnich.

W gminie Małkinia Górna obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś w gminie Brok pogotowie przeciwpowodziowe.

Pracownicy PGW Wody Polskie RZGW w Lublinie stale monitorują sytuację w swoim zakresie działania, przekazują stosowne informacje i współpracują z odpowiednimi służbami na szczeblu powiatowym i gminnym.

Aktualizacja 25.01.2024 r.

Dzisiaj o godz. 06:00 UTC wodowskaz w Małkini osiągnął stan alarmowy.

Alarmowy 25.01Wodowskaz w Małkini. Zarząd Zlewni w Sokołowie Podlaskim

W związku z obserwowanym w ostatnim czasie podwyższeniem stanu wód na rzekach, pracownicy PGW Wody Polskie stale monitorują sytuację meteorologiczno-hydrologiczną na terenie kraju. Na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie również prowadzone są systematyczne obserwacje poziomu wód, zjawisk meteorologicznych, a także terenów zagrożonych podtopieniami. Pracownicy Nadzorów Wodnych prowadzą kontrole pod kątem poziomu wód na ciekach i zbiornikach wodnych, drożności koryt oraz przepustów, jak również stanu urządzeń wodnych.

suchawa

Rzeka Włodawka w Suchawie. Monitoring na obszarze Nadzoru Wodnego we Włodawie, Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej

Na terenie RZGW w Lublinie utrzymują się lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych: na wodowskazie na rzece Huczwa w profilu Gozdów oraz na rzece Bug w profilu Dorohusk i Małkinia Górna.

W związku z powyższym istnieje ryzyko powstania zdarzeń/zagrożeń związanych z topnieniem pokrywy śnieżnej, a w szczególności:

  • podtopień posesji gospodarstw domowych
  • podtopień szlaków drogowych i kolejowych
  • innych zdarzeń związanych pośrednio z roztopami

Huczwa

Rzeka Huczwa. Monitoring na obszarze Nadzoru Wodnego w Hrubieszowie, Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej

W związku z prognozowanym dalszym wzrostem temperatury powietrza, spodziewane jest dalsze topnienie pokrywy śnieżnej i wzrost poziomu wód w ciekach zlokalizowanych na terenie administrowanym przez RZGW w Lublinie.

W związku z panującą sytuacją meteorologiczno-hydrologiczną Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Lublinie pozostaje w ciągłym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie, Warszawie i Białymstoku. Jednocześnie informujemy, że nasze jednostki terenowe monitorują sytuację na bieżąco.

415950365 1134528027912651 2212334878729549452 n 416239711 404244042028937 1085980364624856937 n

Rzeka Bug. Monitoring na obszarze Nadzoru Wodnego w Chełmie, Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej

koden

Rzeka Bug w Kodniu. Monitoring na obszarze Nadzoru Wodnego we Włodawie, Zarząd Zlewni w Białej Podlaskiej

Aktualne komunikaty dotyczące sytuacji hydrologicznej na terenie administrowanym przez RZGW w Lublinie są dostępne TUTAJ.

Jeśli widzisz zagrożenie, reaguj!

numer dyzurny 2661x525

Przypominamy, że w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01 mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..