Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie prowadzi cykliczne kontrole zarybień 44 obwodów rybackich.

W sezonie jesienno-zimowym wykonano około 70 zarybień. Objęły one rzeki Bug i Wieprz wraz z wybranymi dopływami: Liwiec, Brok, Por, Huczwa, Tyśmienica, Ciemięga, Krężniczanka i Bystrzyca. Materiał zarybieniowy wprowadzano również do 9 jezior będących wydzielonymi obwodami rybackimi. Były to jeziora: Bialskie, Uścimowskie, Bikcze, Czarne Sosnowickie, Krasne, Łukcze, Rogóźno, Uściwierz i Zagłębocze. Aktywne wzbogacanie autochtonicznej ichtiofauny objęło również dwa zbiorniki retencyjne - Nielisz i Zalew Zemborzycki.

W drugiej połowie roku do naszych wód wprowadzono 11 gatunków ryb, zarówno drapieżnych, jak i spokojnego żeru. Były to: pstrąg potokowy, lipień, miętus, szczupak, sandacz, węgorz, lin, karaś pospolity, certa, świnka i karp. Z wyjątkiem karpia są to gatunki rodzime i typowe dla wód śródlądowych naszego regionu.

Cały materiał zarybieniowy posiadał aktualny certyfikat weterynaryjny świadczący o jego pochodzeniu i zdrowotności. Mając na uwadze jakość i stan struktury ichtiofauny w naszych wodach, na losowo wybranych osobnikach wykonano pomiary biometryczne w celu oceny ich kondycji (z pominięciem parazytologii). Jakość materiału biologicznego wprowadzonego do naszych wód był zadowalający. Niezmiennie wpływa to na zrównoważone funkcjonowanie ekosystemów wodnych.

Tegoroczne zarybienia powoli dobiegają końca. Kolejne rozpoczną się wiosną 2024 roku.