Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie w październiku 2023 roku przeprowadził IV edycję wsiedlenia raka szlachetnego Astacus astacus L. do rzek Polesia Lubelskiego - Uherka, Włodawka, Krzemianka i Podlasia - Liwiec. Do w/w rzek wprowadzono w sumie 1 500 osobników tego gatunku.

Projekt ten jest kontynuacją zadania rozpoczętego jesienią 2020 roku, który miał/ma na celu odbudowę populacji tego gatunku w wodach płynących zlewni rzeki Bug. Łącznie do rzek Polesia Lubelskiego i Podlasia na przestrzeni trzech lat 3 wpuszczono już ponad 3 500 osobników tego skorupiaka.

Materiał biologiczny pozyskano z certyfikowanej hodowli, posiadającej atest weterynaryjny. Wszystkie osobniki zostały dostarczone we właściwych warunkach, odpowiadających wymaganiom behawioralnym gatunku. Wyselekcjonowane osobniki były pozyskane, transportowane i wprowadzone do wytypowanych siedlisk z wykorzystaniem ściśle określonych zasad zawartych w metodyce reintrodukcji gatunku.

Tak jak w latach poprzednich transport raków odbywał się w zamkniętych styropianowych pojemnikach z otworami umożliwiającymi ich napowietrzanie. W celu zachowania odpowiedniej temperatury na czas transportu i przechowania ich, brzegi pojemników obłożono lodem. Dodatkowo włożono do pojemników roślinność, umożliwiającą rakom „warunki tzw. dobrostanu”, co znacznie wpłynęło na ograniczenie im stresu behawioralnego.

Rak szlachetny preferuje siedliska z czystą wodą, bowiem wrażliwy jest na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki siedliskowe. Dlatego też, potrzebuje miejsc z chłodniejszą i dobrze natlenioną wodą, stabilnym przepływem i miejscami z mikrosiedliskami dającymi możliwość żerowania, rozrodu i schronienia. Takie warunki spełniają odcinki w/w rzek.

Niniejszy projekt został zrealizowany przy akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Podczas prac terenowych obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (dr hab. Grzegorz Grzywaczewski) oraz Polskiego Związku Wędkarskiego, Okręg Chełm (Dyrektor Krzysztof Danilow).

Należy też zaznaczyć, że najskuteczniejszym sposobem utrwalania populacji raka szlachetnego w wodach Polski jest czynna ochrona, a konkretnie restytucja gatunku. Zabieg ten polega na przenoszeniu osobników z miejsc jego występowania spełniających określone wymagania do siedlisk, które po starannym wyselekcjonowaniu dają gwarancje trwałego bytowania gatunku.

Marcin Kolejko, Kamila Bańka

Wydział  Zarządzania Obwodami Rybackimi i Gospodarki Rybackiej