Pod koniec września na zbiorniku Nielisz przeprowadzono odprawę szkoleniowo- koordynacyjną osób odpowiedzialnych za organizację służb dyżurnych oraz system zarządzania kryzysowego.

 W odprawie wzięli udział żołnierze z 2  Lubelskiej Brygady  Obrony Terytorialnej oraz pracownicy  Państwowego Gospodarstwa Wodnego RZGW w Lublinie  odpowiedzialni za prawidłowe utrzymanie i zabezpieczenie   obiektu hydrotechnicznego  w sytuacji zarządzania kryzysowego  na zbiorniku i jego zaporze czołowej.

Kierownik obiektu przeprowadził szkolenie w ramach  systemu zarządzania kryzysowego “Zapora czołowa zbiornika wodnego Nielisz jako element infrastruktury krytycznej”.

Jak powiedział jeden z uczestników odprawy szkoleniowo-terenowej – „Mamy okazję usłyszeć i wyobrazić sobie jakie szkody może wyrządzić przerwanie takiej zapory jak ta na zbiorniku w Nieliszu. Co innego jest przygotowanie teoretyczne osób odpowiedzialnych za organizację służb dyżurnych, a co innego zobaczenie w terenie, jak takie procedury wyglądają, jak je się wdraża w praktyce gdy sytuacja kryzysowa będzie miała miejsce.  Takie odprawy odbywamy w całej Polsce, ażeby mieć porównanie jak to wygląda w różnych miejscach i różnych instytucjach. Kilka lat temu byliśmy we Wrocławiu, żeby zobaczyć jakie wnioski zostały wyciągnięte po powodzi tysiąclecia. Powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 r. była jedną z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Na terenie całego kraju straty oszacowano na 12 mld zł. Odbywamy takie cykliczne szkolenia w całej Polsce, żeby  zobaczyć jak zmienia się podejście w gospodarce wodnej, jak budowane są nowe zbiorniki retencyjne, które są w stanie zabezpieczyć mieszkańców naszego kraju przed wielką wodą. Takim znamienitym przykładem jest zbiornik Nielisz. Robi wrażenie, nie spodziewaliśmy się, że na tak wydawałoby się płaskim terenie jak Lubieszyna są również takie zbiorniki retencyjne, które chronią mieszkańców” powiedział na zakończenie nasz rozmówca.