W piątek, 16 czerwca pracownicy Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW w Lublinie zorganizowali nad lubelskim Zalewem Zemborzyckim uroczyste zakończenie II edycji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych biorących udział w programie w  roku szkolnym 2022/2023.

Razem z nami byli też nasi Partnerzy - Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Lublina  oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Uczestnikom zapewniliśmy wiele atrakcji. Najmłodsi z dużym zapałem i zaangażowaniem brali udział w konkursach tematycznych, rozwiązywali przygotowane przez nas rebusy i zagadki, a także ustawiali się w kolejkę do „wodnego” koła fortuny, żeby odpowiedzieć na pytanie i wygrać interesującą nagrodę.

Ogromną frajdę przyniosły uczestnikom zorganizowane przez naszych Partnerów efektowne pokazy ratownictwa wodnego i sprzętu pożarniczego.

Nasze stoisko z dużym wachlarzem materiałów edukacyjnych cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli i uczniów, a my chętnie odpowiadaliśmy na wszelkie pytania z zakresu gospodarki wodnej.

Na koniec każdy uczeń otrzymał od Wód Polskich drobny upominek za uczestnictwo w programie edukacyjnym.

 

Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

W tegorocznej edycji programu Aktywni Błękitni wzięło udział 78 szkół z obszaru działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Większość szkół aktywnie realizowało program stosując wszystkie wytyczne i założenia programowe.

Jednym z ostatnich etapów w procesie realizacji programu są wysyłane przez nauczycieli -  koordynatorów szkolnych karty działania, które zostaną sprawdzone i zweryfikowane przez koordynatora programu z ramienia naszego RZGW, następnie dokonana zostanie ewaluacja działań programowych, a etapem końcowym będzie przyznanie szkołom Certyfikatu Szkoły Przyjaznej Wodzie.

20230616 101819