Na początku lutego Wody Polskie razem z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej świętowały Światowy Dzień Mokradeł. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS już po raz szósty był organizatorem wydarzenia. Tegoroczna edycja minęła pod hasłem „Już czas na odtwarzanie mokradeł”.
Obchody Światowego Dnia Mokradeł składały się z dwóch części: popularnonaukowej i sesji naukowej. Podczas wykładów uczestnicy dowiedzieli się m. in.: jaki związek mają mokradła ze zmianą klimatu, a zmiana klimatu z utratą mokradeł, jakie korzyści dają człowiekowi „zdrowe mokradła” i co można zrobić, aby przywracać je ludziom i przyrodzie, jakie działania prowadzone są w Poleskim Parku Narodowym, aby chronić unikalne gatunki i siedliska oraz jakie walory przyrody ożywionej spotkamy na transgranicznym Polesiu, jednym z najdzikszych zakątków Europy.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów była restytucja, czyli odtwarzanie i przywracanie funkcji zdegradowanych mokradeł, dlatego też w trakcie poszczególnych warsztatów dużo uwagi było poświęcone właśnie tej tematyce.
Podczas wydarzenia można było podziwiać autorskie wystawy, a także spróbować swoich sił w konkursach wiedzy o mokradłach.
Część naukowa była okazją do rozmowy w gronie specjalistów, naukowców i praktyków, o aktualnie realizowanych i zakończonych projektach, a także walorach przyrodniczych obszarów wodno-błotnych, ochronie gatunków i siedlisk, współpracy transgranicznej czy wpływie zmian klimatu na zachowania awifauny.
PGW Wody Polskie objęły patronatem obchody Światowego Dnia Mokradeł, wsparły również wydarzenie przekazując swoje materiały promocyjno – informacyjne na potrzeby nagród w konkursach.
Fot. Michał Zembrzycki, UMCS w Lublinie
Fot. Michał Zembrzycki, UMCS w Lublinie