W miesiącu wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Monitoringu Wód (18 września), Światowy Dzień Rzek (25 września) oraz w dniu 17 września Sprzątanie Świata. Z tej okazji oraz w ramach realizowanej przez Wody Polskie kampanii „Wody to nie śmietnik” pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie zorganizowali w dniu  16 września akcję sprzątania lubelskiej rzeki Czechówki.

Do naszej akcji włączyła się  młodzież z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego z Lublina, która czynnie i z zaangażowaniem sprzątała okolice rzeki na odcinku od ul. Głównej  do alei Solidarności w Lublinie.

Wspólnie uzbieraliśmy kilka worków śmieci z różnymi odpadami: butelkami, puszkami, papierami, a także zużytymi oponami samochodowymi.

Wierzymy, że dzięki takim akcjom, dalszej edukacji, wspólnemu zaangażowaniu i podejściu, że woda jest dobrem każdego z nas, o które należy dbać, uda nam się poprawić stan naszych wód.

W kampanii  „Wody to nie śmietnik”  zwracamy uwagę na zjawisko zanieczyszczenia polskich rzek czy innych zbiorników wodnych oraz konieczność współdziałania, by ten problem przestał się nasilać. Naszą kampanię kierujemy do wszystkich, bo zaśmiecanie dotyczy każdego regionu i miejscowości, niezależnie od wieku i statusu materialnego mieszkańców. Najprostsze i najskuteczniejsze zarazem rozwiązanie to po prostu nie śmiecić, a w trosce o środowisko naturalne warto  włączać  się właśnie w akcje sprzątania wód, jakie organizują Wody Polskie na terenie całej Polski.