W dniu 12 października 2022 r. w siedzibie RZGW w Lublinie miało miejsce spotkanie tematyczne dotyczące funkcjonowania i zarządzania gospodarką wodną w Polsce w ramach realizowanej przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wizyty studyjnej irackich samorządowców, którzy gościli w Lublinie w dniach 10-14 października.

Wizyta ta organizowana jest we współpracy z Urzędem Miasta Lublin i realizowana z funduszy europejskich w ramach projektu rozwojowego  MASAR („Maintaining Strength and Resilience for Local Government"). Celem tej wizyty jest zapoznaje samorządowców i inżynierów irackich z rozwiązaniami stosowanymi przez polskie samorządy i instytucje w zakresie zapewnienia usług publicznych dla mieszkańców w tym roli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w gospodarce wodnej i współpracy z gminami w zakresie dostarczania wody dla końcowych odbiorców.

W grupie gości znajdowali się iraccy przedstawiciele Dyrektoriatu ds. Wody w Prowincji Niniweh, Dyrektoriatu ds. Wody w Prowincji Dohuk oraz Dyrektoriatu ds. Usług Komunalnych  w Prowincji Niniweh. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Dorota Woroniecka - Krzyżanowska z Fundacji PCPM.

Ze strony Wód Polskich w spotkaniu udział wzięli: Przemysław Gruszecki - Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej oraz Grzegorz Lipczuk - Zastępca Dyrektora ds. Usług Wodnych w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Dyrektor Gruszecki przedstawił założenia funkcjonowania prawa wodnego w Unii Europejskiej i dyrektyw wodnych oraz podstawowe normy prawa wodnego w Polsce. Z kolei Dyrektor Lipczuk omówił strukturę zarzadzania gospodarką wodną przed rokiem 2018 czyli przed powstaniem PGW Wody Polskie oraz strukturę po reformie. Mówił o głównych celach przeprowadzonej reformy, strukturze PGW i głównych celach stojącymi przed naszym przedsiębiorstwem w ramach gospodarki wodnej. Po krótce przedstawiono główne założenia planów strategicznych dotyczących gospodarki wodnej tj. Plany Gospodarowania Wodami, Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz  Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy.

Podczas wizyty padło wiele pytań dotyczących praktycznych aspektów zarządzania gospodarką na poziomie lokalnym jak i krajowym, jak prowadzona jest gospodarka wodna na terenach zurbanizowanych i terenach wiejskich, jak funkcjonują partnerstwa publiczno – prywatne w sektorze wodnym.  Gości  interesował również sposób ustalania cen wody i odprowadzania ścieków przez firmy wodociągowe.

Samorządowcy i inżynierowie iraccy bardzo dziękowali za cenne informacje dotyczące gospodarki wodnej, które będą mogli wykorzystać w podejmowanych działaniach w Iraku.